search instagram arrow-down

Kouzelná poloroubenka v Jizerských horách

V podhůří Jizerských hor, v obci Bílý Potok, se nachází doslova pohádková chalupa, která vás přímo učaruje. Téměř pod okny jí protéká  říčka Smědá, jejíž tůňky jsou přístupné přímo ze zahrady  a vybízí k osvěžujícímu letnímu koupání. Současní majitelé citlivou rekonstrukcí proměnili původní dům v útulné bydlení s neopakovatelnou atmosférou. Ať už hledáte celoroční  bydlení pro svou rodinu, nebo uvažujete o koupi chalupy k rekreaci, tady se budete cítit jako v pohádce.

Obec Bílý Potok leží ve východní části Frýdlantského výběžku v Libereckém okrese a stejnojmenném kraji přibližně 4 km od hranic s Polskem, 3 km od města Hejnice a 12 km od města Frýdlant. Je typickou horskou vesnicí, která leží na území CHKO Jizerské hory na dosah všem sportovním i turistickým cílům.

Bílý Potok v podzimních barvách

Zimní pohled na dům a okolí

Dispozice a popis domu

Dominantou domu je bezesporu  v přízemí umístěný obývací pokoj s  funkčním zděným krbem, který v zimě ještě umocní  tu pravou horskou atmosféru praskáním suchého dřeva.

V přízemí se dále nachází kuchyň, koupelna, WC a vinný sklípek. Ano, tato roubenka má svůj vinný sklípek, který se nachází v samém srdci domu a přímo vybízí k setkávání s rodinou či přáteli.

Po dřevěných schodech se dostanete do podkroví, odkud budete mít krásný výhled na zahradu i na protékající říčku Smědou. Podkroví je rozděleno na dvě části. V jedné se nachází samostatná ložnice, druhá část podkroví, která je zcela otevřená, nabízí různé využití podle vašich představ. Prostor pro děti, pracovna, další lůžka….. Tako část podkroví je zateplená, celá obložená dřevem.

Půdorys domu a výměry pokojů

Předsíň                                           11,2 m2

Kuchyň                                           11,9 m2

Koupelna                                         4,3 m2

WC                                                    1,8 m2

Obývací pokoj                                17,8 m2

Sklípek                                              8,4 m2

Ložnice v podkroví                       11,5 m2

Otevřený pokoj v podkroví         13,1 m2

Kolna                                              10,6 m2

Zahrada

Zahrada kolem domu je z části rovinatá, z části svažitá. Je zde dostatečný prostor pro odpočinek nebo grilování s rodinou či přáteli. Zastavěná plocha a nádvoří dle KN je 111 m2, zahrada kolem domu má výměru 575 m2. Přístup k domu je z přilehlé obecní komunikace po kamenných schodech. Nechybí zde plodící ovocné stromy a keře, které vám zajistí bohatou úrodu. K uložení potřebných věcí slouží přímo navazující kolna, na pozemku se nachází dřevník plný kvalitního topiva. Neopakovatelné kouzlo vyčaruje koryto vodního toku, které lemuje zahradu a jedinečnost této nemovitosti umocňuje přístup přímo ze zahrady k malebným tůňkám, kde se mohou koupat jak dospělí, tak děti.

Technické informace

Stáří domu se odhaduje na cca 80 let. Základy jsou pravděpodobně betonové žulové, obvodová konstrukce je z části zděná a z části dřevěná roubená. Podlahy v přízemí jsou betonové s keramickou dlažbou, v obývacím pokoji je plovoucí podlaha. V podkroví jsou podlahy dřevěné na dřevěných stropních konstrukcích. Okna dřevěná, špaletová, zdvojená. Dveře a zárubně rovněž dřevěné. Střecha domu je z eternitových šablon na střešním bednění.

Dům je vytápěn krbovými kamny s výměníkem umístěnými v předsíni a elektrickým kotlem. Další zdroj vytápění může být zděný krb v obývacím pokoji a malé kamna v kuchyni. Nově je zajištěn odběr elektřiny v nízkém tarifu, díky dvoutarifové distribuční sazbě se tak výrazně sníží náklady na provoz domu. Dům prošel před 6 lety citlivou rekonstrukcí včetně nových rozvodů elektřiny i vody. Voda je napojena na vodovodní řad, kanalizace je svedena do jímky s přepadem. Dům je opatřen zabezpečovacím a kamerovým systémem s napojením na PCO.

Tuto malebnou chalupu se zahradou v Jizerských horách můžete mít za 5 500 000,- Kč.

Bílý Potok a okolí

V současnosti je Bílý Potok díky své poloze v Jizerských horách  výborným místem pro rodinnou relaxaci ale také skvělým výchozím bodem pro turistiku a sportovní aktivity v Jizerských horách. Ať už uvažujete o celoročním bydlení pro svou rodinu nebo hledáte krásné místo k odpočinku i aktivnímu trávení volného času, dobře značené turistické trasy vás přímo od domu zavedou na nejzajímavější místa Jizerských hor, jako je Smědava, NPR Jizerskohorské bučiny s Frýdlantským cimbuřím, nebo k nejvyššímu bodu Jizerských hor, k  rozhledně Smrk. Na své si zde přijdou rodiny s dětmi, nároční lyžaři i zkušení cyklisté. Všechny roční období strávené na tomto místě se stanou nezapomenutelnými, jelikož  Bílý Potok a jeho okolí má vždy co nabídnout. Dopravní obsluha obce je zajišťována kromě autobusů také vlaky, železniční stanice Bílý Potok pod Smrkem je přibližně dvě stě metrů od hranice obce. V obci se nachází malotřídní Základní škola, Mateřská škola, Obecní úřad, pošta, potraviny. Širší občanskou vybavenost najdete v 3 km vzdálených Hejnicích.

Těším se, až se společně  potkáme na prohlídce v Bílém Potoce.

Vaše makléřka Kamila Matěchová


%d blogerům se to líbí: