search instagram arrow-down

Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí a prodloužení „časového testu“

S účinností zákona o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí došlo ke dni 26. září 2020 ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, a to se zpětnou účinností pro případy, kdy byl vklad práva do katastru nemovitostí proveden v prosinci 2019 a později. Daň z nabytí nemovitých věcí se tedy již nebude vztahovat na ty případy, které budou předloženy s návrhem na vklad do katastru nemovitostí dne 26. září 2020 a později, a také na případy, u nichž lhůta pro podání daňového přiznání uplynula od 31. března 2020.

Jestliže jste daň už zaplatili, bude vám na základě žádosti FÚ vrácena.

8 Steps To Closing Your First Deal As A Real Estate Agent | My Decorative

Odpočet úroků zůstává

Kupující si i nadále mohou od základu daně z příjmu odečítat úroky z úvěru na bydlení.  Došlo však k úpravě výše limitu odpočtu úroků. Současný limit ve výši 300 tisíc platí jen do 1. 1. 2022, od tohoto data si bude možné úroky odečítat už jen do částky 150 tisíc korun. Na úvěry uzavřené před 1.1.2022 se bude nadále aplikovat limit 300 000 korun, a to včetně pozdějšího refinancování. Částka, kterou si můžete odečíst z daní, se odvíjí od výše úrokové sazby a délky splatnosti Vašeho úvěru na bydlení.

Odpočet úroků si můžete uplatnit jednou za rok v rámci ročního zúčtování daně, které za vás jako zaměstnance provede mzdová účetní vašeho zaměstnavatele nebo v daňovém přiznání. Pro uznání odpočtu úroků musíte být schopni doložit v originále výši zaplacených úroků. Zmíněné potvrzení zasílají banky a stavební spořitelny svým klientům vždy na konci kalendářního roku, případně můžete banku o potvrzení sami požádat. Jestliže odpočet úroků uplatňujete poprvé, musíte doložit smlouvu o poskytnutém úvěru a také originál výpisu z katastru nemovitostí.

Odpočet úroků můžete uplatnit pouze v případě, že se jedná o objekt určený k bydlení, pokud si vezmete úvěr na koupi chaty či nebytového prostoru, pak na odpočet úroků z úvěru nemáte nárok.

Časový test se prodlužuje z 5 na 10 let

Týká se nemovitostí nabytých od 1.1.2021. Při prodeji nemovitostí nesloužící k bydlení vlastníka bylo schváleno prodloužení časového testu pro osvobození příjmu z prodeje ze současných 5-ti let na 10 let vlastnictví. Novela však přináší zajímavou výhodu, a to možnost nedanění výnosu v případě, kdy použijete výnos na obstarání bytové potřeby. Pokud stihnete vklad do Katastru nemovitostí do konce roku 2020, budete moci nadále využívat kratší časový test pěti let.

Pokud potřebujete poradit ohledně zrušení daně z nabytí nemovitostí nebo si nejste jisti, zda budete platit daň z příjmu při prodeji Vaší nemovitosti, neváhejte mi napsat přes kontaktní formulář.

Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: