search instagram arrow-down

KONEČNĚ!

Zrušení předkupního práva k nemovitostem výrazně zjednodušší prodeje nemovitostí.

Od 1.7.2020 vstoupila v účinnost novela Občanského zákoníku se zásadními změnami, na které bych Vás ráda upozornila.

 § 1124 Občanského zákoníku zní po úpravě takto:

1. Bylo-li spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohli svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, a převádí-li některý ze spoluvlastníků svůj podíl, mají ostatní spoluvlastníci k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví předkupní právo, ledaže spoluvlastník podíl převádí jinému spoluvlastníku nebo svému manželu, sourozenci nebo příbuznému v řadě přímé. Neujednají-li si spoluvlastníci, jak předkupní právo vykonají, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

2. Předkupní právo mají spoluvlastníci i v případě, že některý ze spoluvlastníků převádí podíl bezúplatně; tehdy mají spoluvlastníci právo podíl vykoupit za obvyklou cenu. To platí i v jiných případech zákonného předkupního práva.

Pro zjednodušení to v praxi znamená, že předkupní právo v podstatě přestalo existovat.   Od 1.7.2020 již nemáte povinnost nabídnout předkupní právo spoluvlastníkovi nemovitosti. Tato zákonná úprava přinesla do praxe zjednodušení např. při prodeji bytů, ke kterým náleží garážové stání. Novelou zákona odpadá povinnost prodávajících nabídnout podíl ostatním spoluvlastníkům, čímž se podstatně zjednodušší celý proces obchodu.

Pozor ale na výjimku –  dědictví. Pokud byste nemovitost zdědili, budete mít  povinnost ještě 6 měsíců po nabytí dědictví nabídnout svůj podíl přednostně osobě, na kterou se vztahuje předkupní právo. To neplatí, pokud má být podíl převeden na manžela/ku, sourozence nebo příbuzného v řadě přímé. Po uplynutí této lhůty budete moci nemovitost bez omezení prodat. Předkupní právo však stále platí, i pokud spoluvlastník převádí podíl bezúplatně.

Máte nějaký dotaz ohledně zrušení předkupního práva k nemovitostem?

Můžete mě kontaktovat přes kontaktní formulář a já Vám ráda dotaz zodpovím.

Zanechat odpověď
Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: